Laptop Dell Latitude 5480 - Recenzja, Dane techniczne, Czy warto?
Konfiguracje
Laptop Dell Latitude 5480 to typowy laptop o biznesowym charakterze. Potwierdza to zresztą bardzo bogaty zestaw rozmaitych dodatków, spośród których wymienić należy przede wszystkim czytnik linii papilarnych oraz gniazdo na zewnętrzna kartę SIM.
Polecane laptopy Dell Latitude
Najważniejsze podzespoły również wpisują się w kategorię sprzętów biurowych. Uwagę należy zwrócić zwłaszcza na procesory. Dell Latitude 5480 to jeden z niewielu laptopów 14-calowych, który sprzedawany jest wraz z układami czterordzeniowymi. Zdecydowanie najmocniejszym modelem jest Intel Core i7-7820HQ, należący do siódmej generacji procesorów tego producenta.
Wyróżnia się on bardzo dobrymi parametrami – bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2900 MHz, jednak może zostać ona podbita do poziomu 3900 MHz. Gwarantuje to naprawdę wysoką wydajność to samo tyczy się pamięci podręcznej, która na trzecim poziomie wynosi aż 8 MB. Moc obliczeniowa Intel Core i7-7820HQ została dostosowana w taki sposób, aby zagwarantować maksymalną wydajność podczas obsługi oprogramowania biznesowego. Pod tym względem spisuje się bardzo dobrze.
Nieco tylko gorzej spisuje się drugi z czterordzeniowych procesorów Intela montowanych w omawianym laptopie, czyli i5-7440HQ. Wyróżnia się on minimalnie niższym taktowaniem (2800 – 3800 MHz) oraz brakiem obsługi wielowątkowości. Z tego tez względu zapewnia o kilkanaście procent niższą wydajność, która jednak powinna okazać się w zupełności wystarczająca do obsługi większości programów biznesowych.
Na rynku dostępne są również wersje laptopa korzystające z mocy układów niskonapięciowych – mowa tu o takich modelach jak Intel Core i7-7600U oraz i5-7200U.
Jeżeli chodzi natomiast o kartę graficzną, producent zdecydował się na wykorzystanie dedykowanej jednostki Nvidia GeForce 930MX z 2 GB pamięci. Jest to przyzwoita karta, która poradzi sobie z obsługą programów graficznych, a także niektórych nowych gier komputerowych.
Uzupełnieniem specyfikacji jest bardzo wydajna pamięć RAM typu DDR4-2400 (tańsze modele korzystają z pamięci DDR4-2133) oraz dyski twarde HDD lub SSD.
Obudowa
Sposób wykonania obudowy wpisuje się w biznesowy charakter urządzenia. Jest ona atrakcyjnie zaokrąglona, a ciemna, matowa stylistyka prezentuje się bardzo elegancko. Jak na 14-calowego laptopa przystało, Dell Latitude 5480 jest lekki, waży bowiem 1,7 kg.
Konstrukcja obudowy została dodatkowo wzmocniona, dzięki czemu jej sztywność stoi na zadowalającym poziomie. Jednostka zasadnicza nie poddaje się wygięciom, a jej jedyną wadą jest spora podatność na zabrudzenia. Do pracy zawiasów, klawiatury i touchpada również nie można mieć większych zastrzeżeń.
Użytkownicy zadowoleni będą również z bogatego zestawu złączy. Mamy tu wszystko to, co potrzebne w biznesie, łącznie z portem USB typu C.
Chłodzenie
Wykorzystanie wydajnego procesora i dedykowanej jednostki graficzne mogło spowodować, że laptop będzie nagrzewał się ponad miarę. Na szczęście rzeczywistość nie wygląda tak źle, jak można się było spodziewać. Co prawda, temperatura układu CPU czasem zbliża się do granicy 90 stopni Celsjusza, jednak przez większość czasu jest on stosunkowo chłodny.
Podobnie ma się sprawa z obudową. W rzadki sytuacjach nagrzewa się ona do temperatury powyżej 45 stopni. Przyczepić można się wyłącznie do nieco zbyt głośnej pracy układu chłodzenia, który podczas maksymalnego obciążenia generuje hałas o natężeniu około 45 dB. Nie jest to jednak wartość, która specjalnie utrudniałaby pracę na laptopie.
Ekran
Dell Latitude 5480 sprzedawany jest z matrycami obsługującymi rozdzielczość Full HD lub QHD. W każdym przypadku użytkownicy mogą liczyć na bardzo przyzwoitą jakość generowanego obrazu. Szczególnie dobrze prezentuje się luminancja i kontrast. Nie można przyczepić się również do kątów widzenia i widoczności podczas pracy w warunkach zwiększonego nasłonecznienie – matowa powłoka matryca spełnia swoją rolę.
Wydajność
Ostateczna ocena laptopa będzie jednak zależała przede wszystkim od jakości obsługi popularnych programów diagnostycznych. Należy podkreślić, że w testach wydajności wzięła udział konfiguracja wyposażona w procesor Intel Core i7-7820HQ, 16 GB pamięci RAM i kartę graficzna Nvidia GeForce 930MX.
Na początek warto wziąć pod lupę wyniki uzyskiwane przez układ CPU, który został sprawdzony w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym średni wynik wyniósł 160 punktów, natomiast w wielowątkowym 755 punktów. Uzyskane rezultaty potwierdzają, że jest to bardzo wydajny procesor przeznaczony do obsługi programów profesjonalnych.
Dobrze spisała się także jednostka GPU. W programie 3DMark Ice Storm Standard Graphics uzyskiwała ona średnio 57396 punktów, natomiast w 3DMark Performance GPU 2342 punktów.
Do grania
Wysoka wydajność zamontowanych podzespołów sprawia, że Dell Latitude 5480 pozwala również na obsługę wielu gier. Oczywiście nie będą to najnowsze produkcje z segmentu AAA, jednak na poniższej liście znalazło się kilka bardzo interesujących propozycji.
- Titanfall 2 – low: 62 fps, medium: 50 fps, high: 28 fps,
- Battlefield 4 – low: 65 fps, medium: 48 fps, high: 30 fps,
- BioShock Infinite – low: 85 fps, medium: 52 fps, high: 45 fps,
- Dirt Rally – low: 160 fps, medium: 60 fps, high: 33 fps,
- Total War: Rome II – low: 90 fps, medium: 60 fps, high: 48 fps.
Cena
Omawiany laptop nie należy do urządzeń tanich. Za konfigurację, która wzięła udział w powyższych testach należy zapłacić około 10 tysięcy złotych. Jeżeli jednak ktoś nie potrzebuje aż takiej wydajności, może zdecydować się na wiele słabszych wersji, których cena jest o kilka tysięcy złotych niższa.
Czy warto?
Dell Latitude 5480 to bardzo wydajny laptop biznesowy, który bez problemu poradzi sobie z obsługą wielu programów o charakterze specjalistycznym. Co prawda, za jego najmocniejsze wersje należy zapłacić dużo, jednak w zamian otrzymujemy urządzenie na lata.
Znajdziesz w Morele
Laptopy gamingowe - Laptopy Dell - Laptopy Lenovo - Laptopy HP - Laptopy Apple
Komentarze (0)